Sunday, August 15, 2010

4-H lambs

Its been a project to say the least but what a great learning experience for us all.
Jaren and Portia raised two lambs (well there was a third but Jansen dropped out) for 4-H. After feeding and walking them all summer then we took them to the county fair where they showed them in showmanship and market judging. Portia got third place in her showmanship class. Both kids did a really great job. This was a three day process and on the last day the lambs were auctioned off. The kids get the money that their lambs sold for. The money will go into their savings accounts.


Portia's lamb brought $1,105.00
Jaren's lamb brought $690.00














They had to bathe them each day we were there











We sheared and bathed them at home before we took them to the fair grounds







I am one very proud Grammy! these kids did a great job for there first year, they learned a lot and if they decided to do it again next year (and I hope they do) then they will know what they need to do to improve and they now know what to expect and how much money they could get for their lamb if they were Grand Champion lamb, the Champion lamb sold for $15.00 a pound and it was about 130 pound lamb. That is almost two thousand dollars. All I can say is it better taste pretty good for $15.00 a pound.


















2 comments:

Dalyn (AKA The Queen of Quite Alot) said...

hard workers! The sheep look beautiful. I wanted to thank you for the comment you left on my blog. I needed to hear that. Bless you.

Farm Chick Paula said...

That is great- I love to see children working with animals! It teaches them so many wonderful lessons!